Historie klubu

Datem vzniku oddílu cyklistiky je možno považovat rok 1959, kdy byl uveden do provozu cyklistický klopený ovál v Plzni na Slovanech. Již 8. srpna 1959 se zde konaly první závody za účasti osmdestáti cyklistů.

V průběhu dalších let využívala tento velodrom k závodům a k přípravě řada známých úspěšných cyklistů. Patří mezi ně například Pavel Kondr, který se na olympijských hrách v Mexiku umístil na 8. místě ve stíhacím závodě družstev.

Dalším významným členem byl Karel Štark, který v Tokiu roku 1964 obsadil 5. místo ve sprintu tandemů. Dalšími členy byli medailisté z mistrovství světa na dráze Theodor Černý a František Raboň starší. Dále Lubor Tesař, který získal na mistrovství světa 3. místo v silničním závodě jednotlivců a cyklokrosař Ondřej Lukeš, který vybojoval titul juniorského mistra světa.

V posledních patnácti letech je s činností cyklistického oddílu SK Petřín Plzeň (dříve TJ ZČE Cyklistika Plzeň) spojena i činnost cyklistického Sportovního centra mládeže pod vedením bývalého úspěšného československého reprezentanta Václava Nováka. Centrum vychovalo nejen mnoho medailistů z mistrovství ČR, ale i sportovce, kteří reprezentují naší zemi na největších světových soutěžích. Mezi ně nepochybně patří:

  • Roman Kreuziger, náš současný nejlepší profesionál v silniční cyklistice
  • Zdeněk Štybar, mnohonásobný mistr světa v cyklokrosu
  • Pavel Kelemen, náš současný nejlepší sprinter na dráze

Kromě Romana Kreuzigera všichni jmenovaní reprezentovali ČR ve svých disciplínách na OH v Rio de Janeiro. Mezi další úspěšné odchovance plzeňského centra mládeže patří Denis Rugovac a Jaroslav Snášel, medailisté z mistrovství Evropy a mistrovství světa. Nejaktuálnějším úspěchem našich odchovanců je titul Mistr Evropy a stříbrná medaile z mistrovství světa na dráze v keirinu juniorů, o které se zasloužil Martin Čechman.

Členové centra každoročně získávají mnoho významných úspěchů na nejvyšších republikových soutěžích v mládežnických kategoriích:

  • Rok 2016 – celkem 34 medailí z mistrovství České republiky, 10 x mistr ČR, 12 x stříbrná medaile, 12 x bronzová medaile
  • Rok 2015 – celkem 25 medailí z mistrovství České republiky, 11 x mistr ČR, 5 x stříbrná medaile, 9 x bronzová medaile
  • Rok 2014 – celkem 19 medailí z mistrovství České republiky, 6 x mistr ČR, 5 x stříbrná medaile, 7 x bronzová medaile