Evidence tréninků

K trénování a závodění lze v zásadě přistoupit dvěma způsoby:

1. Chodím pravidelně na společné tréninky a zúčastňuji se týmových závodů

2. K předchozímu bodu navíc přemýšlím nad cílem svého závodění a nechám si poradit, jak mohu trénink zlepšit a dostávám individuální tréninky šité mě na míru.

První způsob je vhodný pro začátečníky, druhý je nadstavba, bez které se neobejde ten, kdo to s závoděním myslí vážně. 

Pro to, abych mohl pochopit význam trénování potřebuji absolvované tréninky zaznamenat. Mohu použít papírový deníček a každý trénink si do něj zapsat a rozebrat, ale v současnosti je vhodné využít možnosti cyklistických computerů (cyklopočítačů). V týmu jsme zvolili za standart produkty firmy Garmin. A to jak vlastní cyklopočítače, tak aplikace, které data zpracovávají (Garmin Connect a Garmin Clipboard).

Jako cyklopočítač doporučujeme použít zařízení připojitelná na řídítka – řadu Garmin EDGE (v současnosti je optimální verze 530 a výše). Nejsou vhodné počítače řady EDGE Explore, které neumožňují tréninkové funkce. Ale je možné použít s jistým omezením i hodinky např. Garmin Forerunner 255. Pro smysluplné vyhodnocení tréninku je nutné používat hrudní pás na měření tepu a u zkušenějších závodníků je později vhodný i měřič výkonu. Pro sledování jak moje tělo reaguje na tréninkovou zátěž je vhodné nosit hodinky Garmin (není však podmínkou)

Aplikace Garmin Connect slouží k zobrazení naměřených hodnot. Je určena výhradně pro závodníka, který si zde může prohlédnout své naměřené hodnoty, zjistit jak je účinný jeho trénink.

Aplikace Garmin Clipboard je tréninková nadstavba nad Connectem a má dva „módy“:

1. Trenérský – umožňuje trenérovi prohlížet záznamy všech jeho svěřenců a zároveň cíleně plánovat nadcházející tréninky (sestavovat závodníkům individuální tréninkový plán)

2. Závodnický – umožňuje závodníkovi prohlédnout si trenérem naplánované tréninky a ty pak odeslat do cyklopočítače.

Ve zkratce to znamená, že Connect je určen pro závodníka, aby si mohl sám vyhodnotit svůj trénink a Clipboard je určen pro trenéra aby mohl „centrálně“ plánovat a vyhodnocovat trénování svých svěřenců.