Používané standardy pro pořízení závodního kola

V současnosti je možné si vybrat z velkého množství kol, které je možné pořídit. Při výběru je však nutné dodržet několik doporučení či týmových standardů:

1. Jaký typ kola potřebuji? – Náš závodník potřebuje vlastní silniční kolo (dráhové mu půjčíme). Pro první tréninky je možné zapůjčit i silniční kolo. U malých dětí je možné pořídit i v současné době moderní gravel kolo a osadit jej užšími plášti.  Pro děti v přípravce postačí jakékoliv horské kolo.

2. Kotoučové brzdy nebo ráfkové? Dosud doporučujeme ráfkové (levnější, univerzální výměna při defektu…), ale kotoučům se nebráníme 

3. Jaké převody kolo musí mít? Dle pravidel ČSC je nutné u žáků dodržet nejtěžší převod 44×14 a u kadetů 50×14. Doporučujeme převod 2×11 (2 převody vpředu a 11 vzadu) Toto doporučení je z důvodu jednotných týmových rezervních kol pro případ defektu. Ostatní možné kombinace jsou uvedeny v článku převody.

4. Mechanické nebo elektrické řazení? Vzhledem k ceně doporučujeme mechanické řazení.

5. Jaké pedály jsou vhodné? V týmu používáme pedály firmy Look. Opět toto doporučení je z důvodu týmových jednotných rezervních kol pro případ defektu.

6. Jaký cyklopočítač? Informace o vhodném cyklopočítači najdete na stránce Evidence tréninku.