Převody

Víte jak nejlépe rozpoznáte závodníka od výletníka? Závodník bude ve většině případů točit nohama rychleji i když pojede stejnou rychlostí jako výletník. Znamená to, že pojede “lehčí” převody. Závodník totiž musí umět jezdit takzvaným “švihem” a ne silou. Onen “švih” jezdci umožní šetřit energii na chvíle, kdy bude potřebovat zrychlit.

Proto všichni žáci a kadeti mají “omezené” převody. Toto omezení je v pravidlech stanoveno vzdáleností, kterou může cyklista ujet na jedno otočení klik. U žáků je to 6,67 m a u kadetů 7,63 m.

Ideální řešení je mít vzadu kazetu od 14ky a při změně kategorie měnit pouze převodníky (44 a 50). Pak můžeme mít i rezervy pro všechny společné (od 14ky) a nemusíte si vozit na závody a tréninky svoje rezervy
Zde je uvedeno jaké kombinace jsou doporučené:
Kadeti, Kadetky – 7,63m 50/14
Žáci, Žákyně – 6,67m 44/14 případně 50×16, ale zadní guma musí být maximálně šíře 23 – a je nutné si vše na Petříně přeměřit.
A ještě upozornění, těžší převody na kole nesmí vůbec být – nestačí jen „zaaretovat“ přehazovačku, aby to nešlo na těžké převody – to u rozhodčích neprojde.